MENDİP   www.mendipturkiyede.com

Amerika’daki 2 Yaşlı satışlardan 375.000 USD.- ücretle Sheikh Mohammed tarafından satın alınan, Godolphin`un ünlü antrenörü Saeed Bin Suroor himayesinde koşan ve yaklaşık 900.000 USD.- ikramiye kazanan safkan, babasının en çok kazanan yavrularından biridir. Shanghai Bobby ve Willcox Inn ile Harlan`s Holiday`in en çok yarış kazanan tayları ile birinciliği paylaşmaktadır.

Aygırın anne familyasi Güney Amerika`nın en iyi kısrak ailelerinden gelmektedir. Üçüncü anne La Chaposa Clásico Copa de Oro Clásico Internacional América G1, Clásico Velocidad G1 ,Clásico Dos de Mayo G3 kazanarak 2 yaşlı şampiyon dişi tay ve 3 yaşlı şampiyon sprinter dişi tay olmuştur. You and I isimli aygırı vermiştir. Üçüncü annenin adına klasik yarış düzenlenmektedir.

İkinci Anne Chaposa Spring de, gene kısa mesafelerde çok başarılı olmuş ve 1400 metre 1.21 içerisinde 2 kez G1 yarış kazanmış bir kez de G1 de ikinci gelmiştir. Birinci Anne Well Spring de, Mendip gibi bir şampiyon vererek anne hattının ne denli güçlü olduğunu kanıtlamıştır.

Uluslararası pedigree`ye sahip bir aygır olan Mendip, yetiştiricikte en basarılı aygırların mesafesi olan 1600 m. - 2000 m.’de Grup yarışlarını kazanması, tam istenilen özellikler arasındadır. 5. jenerasyonunda Northern Dancer olmayan Mendip, eşleştiği kısraklara alternatif kan hattı sunması ile beraber, kısrakların pedigree`lerini yükseltecek özellikleri taşımaktadır.2009 yılı Amerika Breeders Cup Juvenile galibi Vale of York ( Darley aygırı ) bir sonraki yarışında Mendip tarafından 7 boyla geçilmesi, safkanimizin Amerika`da 2 yaşlı Grup 1 yarışları kazanan atların üzerinde kalitede olduğunu kanıtlamıştır. Darley`de aygırlık yapan Vale of York kazandığı Grup 1 Breeders Cup Juvenile`de, Looking At Luck ( geçilmezlik ünvanını kaybeden ve aygir, 25.000 USD.- 2013) ikinci olmuştur. Aynı yarışın üçüncüsü ise ülkemizde yakından tanıdığımız aygır Cuvee’nin en başarılı tayı Noble Promise`dir.

Mendip`in diğer bir başarısıda, Al Maktoum Challege Grup 2 kazanmasıdır. Aynı yarışta ülkemizde G2 Topkapı Koşusu galibi Master of Hounds, 2 boy geride üçüncü kalmıştır. Yarışın dördüncüsü ise ünlu aygır Bernardini`nin oğlu Grup 1 galibi Biondetti`dir.

Harlan`s Holiday`in ülkemizeki temsilcileri, Agresivo ( Aygır 2014 ) ve 2013 yılının en başarılı 2 yaşlı taylarından olan, Karayel Grup 1 galibi Hakeem’dir. 2 tayı koşan ve ikisi de Grup atı olan Harlan`s Holiday kan hattı ülkemizde mükemmel uyum ve başarı sağlamıştır.