Topaz Stud’ın mimari konsept ve projesi Fransa’da Paris Chantilly,Normandiya bölgesindeki Deauville Haras De Meaurty, Garline Haras de la Reboursière et de Montaigu, İngiltere Newmarket Darley Dalham Hall Stud, İrlanda Aga Khan Gilltown Stud, Kildare Coolmore Stud, Sheikh Mohammed bin Rashid al-Maktoum Kildangan Stud gibi modern at yetiştiriciliğinin en önde gelen haraları özel izinler paralelinde gezilip incelenerek, İngiltere ve Normandiya bölgesinin mimari konsept anlayışı ile Yüksek Mimar Ömer Atakan tarafından tasarlanıp uygulanmıştır.

Giriş kapısı ve harayı çevreleyen duvarlarların doku ve malzemeleri, ahırların renkleri, ailenin yaşam alanının yer aldığı 700 m2lik yerleşim bölgesindeki seyir kulesi, havuz ve kış bahçesi ile birlikte yaşam kalitesini arttıracak bir mimari anlayışın eseri olarak ortaya çıkarıldı.  

Estetikle fonksiyonelliğin buluştuğu projede 385 adet gizli aydınlatma elemanı kullanılarak, geceleri de gündüzleri kadar rahat kulanım alanları sağlandı. Padogların çevresine dikilen 2500’ün üzerinde ağaç ve modern peyzaj düzenlemesi ile doğadan kopmadan sofistike bir planlamaya gidildi.