1999 yılında yetiştirici Hami Yavaş tarafından kurulan Topaz Harası, İnspector, Hakkar, Kalimdor, Tapit Girl, Nash Bishop, Taliphan gibi birçok şampiyon yarış atı çıkarmış, ülkemizin tartışmasız en iyi yarış atı çiftliklerinden biridir.

İklim ve toprak yapısı olarak at yetiştirmeye çok uygun olan Silivri’nin Yolçatı Köyü’ndeki hara, 2012 yılında Tuğban İzzet Aksoy tarafından tüm bilgi birikimi ve sistemi ile 50 dönüm olarak Hami Yavaş’dan devralınmıştır.

Bugün toplam 150 dönüme ulaşan Topaz Harası’nın, en büyüğü 42 dönüm olmak üzere, haranın tamamı ışıklandırılmış, 7 adet çim ve 1 adet kum padoğu bulunmaktadır.

2013 yılında kan hattı ve mimari olarak da yenilenen hara aynı zamanda “Topaz Stud” adı altında patentli logosu ve kurum kimliği ile Avrupa normlarında modern bir at yetiştirme çiftliği haline gelmiştir.
Misyonumuz: Topaz Stud markasını enternasyonal düzeye taşıyacak kaliteli kan hatlarına sahip yarış atları yetiştirmek.


Harada yetişen taylar, akşamları ışıklandırılmış çim padoglarda dışarıda kalmakta, kış aylarında ise gündüzleri kum veya çim padoklarda  dinlenmektedirler. Taylar yaşları paralelinde sahaya inerek, ülkemizin önde gelen antrenör  (Rasim Tetik) ve teknik ekip denetiminde  Topaz Racing’in İstanbul Veliefendi Hipodromu’ndaki ekürisinde yarışlara hazırlanmaktadırlar.

Topaz Stud’da içerisinde doğumhane ve eczane bulunan modern donanımlı ahır, soğuk hava yem deposu, atların antrenman yapabileceği lonj ve walker alanları, 18 m. yüksekliğinde padokları ve atları izleme amaçlı seyir kulesi, safkanlarımız için özel nakliye araçları, 12 ay yeşil kalan padoklarımız için özel sulama ve gübre üretim tesisleri, toplam 8 personelin yaşadığı 2 daire ve 1 adet misafirhane ile 10.000 balya ot, sap ve yonca kapasiteli ot deposu bulunmaktadır.

 TUĞBAN İZZET AKSOY

 

Anadolu Grubu’nun kurucusu merhum İzzet Özilhan’ın torunu, Adana’nın köklü ailelerinden merhum Hasan Aksoy ve Anadolu Endüstri Holding A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Tülay Aksoy’un oğulları olan ve Anadolu Grubu Enerji Sektörü Koordinatörlüğü görevini yürüten Tuğban İzzet Aksoy, Avusturya Lisesi’ndeki eğitiminin ardından ABD’de Oglethorpe Üniversitesi İşletme ve Uluslararası Finans bölümünden mezun oldu.

Profesyonel iş hayatına 1996 yılında Anadolu Endüstri Holding A.Ş. Mali İşler Başkanlığı’nda Uzman Yardımcısı olarak başlayan Tuğban İzzet Aksoy, Aralık 1998’de Alternatifbank Hazine Departmanı’nda Kıdemli Broker olarak görev aldı. 5 yıllık görevinin ardından Haziran 2003’te Anadolu Endüstri Holding A.Ş.’nin Hazine ve Risk Yönetimi Departmanı’nda Kurumsal Finansman ve Risk Yönetimi Müdürlüğü görevini üstlenen Aksoy, Nisan 2008’de İş Geliştirme Başkanlığı’nda Koordinatör Yardımcılığı görevini yürüttü. 2009 yılından bu yana Anadolu Grubu Enerji Sektörü Koordinatörlüğü görevini üstleniyor.

Alanında profesyonel eğitim ve seminerlere katılan Aksoy aynı zamanda, TÜSİAD, TOBB ve DEİK'in enerji gruplarında üye olarak yer almaktadır. Gürcistan devlet üstün hizmet madalyası sahibi olup, Fahri Konsolosluk görevini de üstlenen Aksoy, iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmekte olup evli ve iki çocuk babasıdır.Tuğban İzzet Aksoy’un yarış atı yetiştiriciliğini benim çizgimde götüreceğine inandığım için bu bayrağı kendisine teslim ediyorum... Hami Yavaş